Единствената най-добра стратегия за лозарството

Можем да решим да работим и с единичен калем, но това е по-рядко.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

На първо място един новак трябва да знае времето, когато е възможно да се извърши резитба.

Функционалността на кола формира стабилността на цялата редица в лозовия масив, ето защо производителите бързо разбират, че е по-рентабилно да инвестират в качествени, функционални и дълготрайни лозарски колове.

Днес пазарът на земеделски пособия и конструкции предлага широка гама лозарски подпори – бетонни, от импрегнирана дървесина, от поцинковани метални профили и др.

При производството на грозде борбата с плевелите се води многопланово – чрез традиционните химични методи с използване на хербициди, с повече на брой почвообработки и някои алтернативни физични методи като мулчиране, косене, опламеняване и др.

За работа в защитната зона по редовете на насаждението са подходящи роторни косачки с автоматично отклоняващо устройство, което свежда до минимум неокосената зона около главините при добро копиране на неравностите на терена.

Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние, като за целта се използват подходящи тревни смеси, борбата с плевелите се извършва с косене. Използват се косачки както с упорно-палцев режещ апарат, така и ротационни косачки. Вторите дори са по-добри от гледна точка на това, че наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието, като впоследствие тя се използва за мулчиране.

Профилираните поцинковани лозарски колове, както и предварително напрегнатите от бетон, се смятат за едни от най-дълготрайните. Цената им е значително по-висока от тази на дървените, но по-дългият период на използване ги прави по-изгоден вариант в дългосрочен план.

Изоставените лози, на които една или няколко години изобщо не е извършвана никаква резитба, обикновено са с по-голям брой тънки и разклонени рамена и със слабо растящи леторасти.

неправилна резитба, нанасяне на механични повреди при обработката, повреди от вредители и недостатъчни грижи, лозите отслабват. Формата им се нарушава и те лозя закържавяват. За възстановяване на формировката и жизнеността на такива лози, за да могат те да започнат отново да растат и плододават нормално, особено голямо значение има извършването на правилна резитба. При такива случаи се налага внимателно да се почистят всички сухи части на главината, да се подменят силно повредените засъхващи рамена и да се оставят къси резервни чепове.

Все по-често желанията на стопаните са ръчният труд, който в едно лозе не е никак малък и отнема много време, да бъде заменен с машини.

Трябва да почистим пръстта около пръчката и да отрежем мястото на старата спойка. Почистваме кората и отрязваме пръчката.

Калемите, които ще присаждаме, трябва да са отрязани предварително и да са поставени в съд с вода.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Единствената най-добра стратегия за лозарството”

Leave a Reply

Gravatar